Petr Jahoda: NAZÍ A DIVOCÍ
Pro rozhlas vybral Petr Hanuška
V hlavní roli: Jaroslav Krejčí
Zvuk, záznam a střih: Zdeněk Prchlík
Režie: Michal Bureš
Když si vzpomenu na knížky, které měli mí rodiče doma ve své knihovně, pokaždé se mi vybaví velké barevné svazky s fotografiemi z exotických zemí na obálce. Byly to cestopisné knížky Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda jako třídílná Afrika snů a skutečností, Přes Kordillery či Mezi dvěma oceány.
Protože jsem dítě šedesátých let minulého století, dlouho pro mě znamenaly jedinou možnost, jak vycestovat do světa, a to nejen kousek za západní hranice, ale třeba přes kanál La Manche či dokonce přes oceán na jiný kontinent. Umožňovaly mi tak zažít dobrodružství, které běžnému Čechovi, Moravanovi či Slovákovi tehdejší stát odpíral.
Připomeňme si, že cestopis vůbec patří k jedněm z nejstarších literárních žánrů, jehož počátky sahají dokonce až do starověkých časů. Že si své místo najde i dnes, v době, kdy lidé ráno úřadují v New Yorku a večer se baví třeba na soaré v Paříži, je nabíledni.
Svědčí mj. o tom i úspěch knihy Nazí a divocí s podtitulem Nejdivočejší místa světa, kterou vydalo nakladatelství MLADÁ FRONTA a již napsal devětatřicetiletý tramp, horolezec, jeskyňář, skialpinista, vodák, raftař a potápěč Petr Jahoda. Ten se vydával mezi lety 1997 až 2001 na výpravy do džunglí, buše či v polopouští Afriky a Asie.
Poznával tam svět primitivních národů, které ještě na počátku třetího tisíciletí žijí nedotčeny na úrovni doby kamenné. Jahoda v knize svému čtenáři pak umožnil nejen nahlédnout do svého cestovního deníku, ale připravil pro něj i desítky barevných fotografií a poučení o kultuře a zvycích národů, které během putování navštívil.
Nakolik citlivým byl Petr Jahoda pozorovatelem, posuďte sami z ukázky, v níž se vypravíme do Indonésie, respektive do indonéské části papuánského ostrova Nová Guinea, mezi lovce lebek, tedy lidem žijícím za horami údolí Baliem.
Autor: Michal Bureš