Rozhovor s cestovatelem Petrem Jahodou do Nové Guineje
Ctirad Oráč 13.09.2009 10:48
On-line rozhovor email-satelit s cestovatelem Petrem Jahodou.
Petr Jahoda a Miroslav Caban na vrcholu Carstenzsovy pyramidy.
Kde se teď právě nacházíte?
Na Nové Guinei, přesněji na Západní Papui.
Jak na vás působí po návratu do civilizace hluk a spěch?
Je to nepříjemná změna, ale tu chvíli, co v tom jsem se to dá vydržet.
Jaké mají místní domorodci pojetí času oproti nám?
Maximálně velkorysé, v podstatě ho dokonale ignorují.
Myslíte si, že jsou šťastnější než my?
Těžko říct. Každý máme své problémy a své štěstí. My i oni. Nevím, zda se dá měřit, kdo je šťastnější více a kdo méně. My i oni máme svoje radosti i tragédie.
Po návratu z Carstenzsu výstup oslavili u Daniú, kde si nechali v zemním „papiňáku“ uvařit prasátko.
Čím vás přitahují ? jezdíte k nim téměř pravidelně.
Jezdím k nim přesně deset let a stále se u nich mám čemu učit. To je to, čím mě přitahují. Obdivuji jejich vynalézavost ve způsobech lovu a zdobení, jejich pasti a dokonalé způsoby přípravy jídla. Věřili byste, že už v době kamenné znali ?papiňák??
Domorodé kmeny mají své zvyky a rituály, mohl jste se jich účastnit, který z nich na vás zapůsobil nejsilněji?
Několikrát jsem tu možnost měl a jsou to nepopsatelné zážitky. Nejsilnější asi bylo, když mě léčili Mentawajští šamani. To by bylo ale dlouhé vyprávění, v knize ?Nazí a divocí? jsem tomu věnoval celou kapitolu. Jmenuje se ?Moc a síla šamanů?.
Jaké máte zážitky z africké přírody?
Fantastické. V Africe jsem celkem strávil přes dva až tři roky. Nejsilnější zážitky mám ale ze své cesty na kole k přírodním národům Keni. Popisuji je v knize ?S horským kolem na dno Afriky?.
Nakolik používáte v divočině techniku (satelitní telefon, GPS) ? nepřipadáte si mezi domorodci poněkud nepatřičně?
Moderní techniku samozřejmě používám a využívám. Nepatřičně si připadám mezi lidmi, které nemám rád, nebo kteří nemají rádi mě. U domorodců se cítím svobodně. Nikomu tam používání mých přístrojů nevadí. Zato když jsem se několikrát holil v dopravních prostředcích strojkem na baterky ?civilizovaní? cestující to občas považovali za nepatřičné. Civilizaci chybí tolerance.
„Ukažte mi vaše vyúčtování pevné linky – naše firma vám sníží měsíční poplatky až o 40%.“
Jaký byl výstup na Carstenzsovu pyramidu, když jste zajišťoval celou výpravu s M. Cabanem, který tak získal Seven Summits?
To se nedá shrnout do dvou vět. Je to nádherná hora a rozhodně se Vám neodevzdá ?zadarmo?. Lezení na ni bylo nádherné, ukázala nám všechny své tváře, od slunečné až po zcela zaledněnou. Nahoře nás přivítala 15 ? 25 cm sněhu, to je na rovníku více než fantastické. Už se těším, až se na ni vrátím.
Jaké jste měli pocity na vrcholu?
Lezení s Mirkem Cabanem byl pro mě zážitek, přece jen, lézt s druhým člověkem na světě, který zdolal Seven Summits bez kyslíku, to může být sen každého horolezce. Na vrcholu se nám oběma zadrhovala slova. Mě proto, že jsem byl první, kdo Mirkovi blahopřál a jemu proto, že tímto vrcholem úspěšně završil několikaleté úsilí. Oba jsme byli šťastní. Mirek, protože dokázal tak velkou věc a já, že jsem měl to štěstí a mohl jsem mu k tomu alespoň maličko pomoci.
Petr Jahoda je prezident Českého klubu cestovatelů, organizátor mnoha významných expedic k přírodním národům světa (Západní Papua ? Irian Jaya, Siberut, Etiopie, Keňa, Namibie?), do vysokých hor (Pamir, Kilimanjaro?) a za polární kruh (zimní Špicberky). Publikuje v českých i zahraničních časopisech a magazínech, nafilmoval přes deset dokumentárních filmů pro Českou televizi, je autorem čtyř cestopisně-etnografických knih.
Rozhovor se uskutečnil 6. října 2005, ptal se Ctirad Oráč.
Zdroj: http://www.outdooring.cz/…Nove-Guineje
Východ slunce – Carstenzsova pyramida.
Africké pobřeží.
S horským kolem na dno Afriky.
Petr Jahoda na africké cyklostezce :-)