Užitečné rady na cesty

Autor: Hana Tichá, Odpovídá: Petr Jahoda (12. července 2005)

PREZIDENT ČESKÉHO KLUBU CESTOVATELŮ RADÍ LIDEM CESTUJÍCÍM NA VLASTNÍ PĚST

„Stále více lidí cestuje na vlastní pěst za exotikou, nepřipravení cestovatelé ale někdy nezdravě a hlavně zbytečně riskují.“

Podle neoficiálních závěrů Českého klubu cestovatelů, které vycházejí z četnosti dotazů, poskytovaných konzultací a následného poradenství při řešení obtíží našich občanů v cizině, vyjíždí každoročně stále více lidí samostatně. Jde nejen o cestovatele, kteří vyhledávají exotická místa, jezdí na vlastní pěst, ale plánují často krkolomné výpravy za poznáním třeba do nejbližšího tropického pralesa.

Prezident Českého klubu cestovatelů Petr jahoda má z rostoucí tendence cestovat samostatně upřímnou radost. Zároveň ale varuje: „Potěší mě vždycky, když někoho ?z našich“ potkám ve světě. Musím ale zároveň dodat, že při individuální turistice za exotikou je nutné respektovat určitá pravidla, která snižují riziko úrazu, nemocí či potíží se zloději."

Lidé cestující na vlastní pěst by měli znát alespoň přibližnou trasu a místa, která chtějí navštívit. Bylo by dobré, aby někdo z příbuzných „doma“ znal jejich plány (viz. např. zmizelí čeští turisté v Afghánistánu a v Albánii nebo hledání nezvěstných lidí po tsunami). Petr Jahoda zároveň radí nepodceňovat ani přípravu nutných dokumentů: „Do mnoha zemí jsou potřeba vstupní víza, ne všechna leze získat v České republice. Vyřízení víz do některých exotických zemí může trvat i několik měsíců. K vyřízení mnohých z nich je potřeba bankovní výpis a potvrzení o zaměstnání. Je dobré ověřit si, zda jsou v cílové zemi přístupny všechny oblasti. Někdy bývá vstup do vybraných destinací a národních parků vázána na speciální povolení.“

Dobré je ověřit si možnosti vyhledání pomoci v nouzi, zdravotní rizika extrémních podmínek. Do některých exotických zemí jsou povinná očkování. Prezident Českého klubu cestovatelů Petr jahoda doporučuje: „Nejaktuálnější informace o povinných očkováních podá každá hygienická stanice v ČR nebo příslušná ambasáda.“ K náročným horským výstupům nebo k jiným expedicím je nutné podle Petra Jahody ještě prověřit nejen svoji fyzickou kondici, ale i kondici a technické předpoklady ostatních účastníků. A s ohledem na to volit nebo přizpůsobit program a jeho náročnost. „Před náročnými expedicemi je nutné zjistit si veškeré kontakty na úřady a instituce, které mohou v případě nepředvídaných okolností pomoci,“ dodává Petr Jahoda. (Horská služba, první pomoc, kontakt na ambasádu ČR v dané zemi a na Ministerstvo zahraničních věcí ČR, kde funguje non stop diplomatická linka +420 224 18 1111). „Toto je jeden z nejdůležitějších telefonů, které by měly být ve Vašem mobilu. Když se nedovoláte nika, sem vždy. A ministerstvo ve spolupráci s českými ambasádami v zahraničí dokáže mnohdy až neuvěřitelně pomoci. Hovořím samozřejmě o naléhavých případech, kde jde prokazatelně o ohrožení života občana Čeké republiky v zahraničí.“, opět dodává prezident Českého klubu cestovatelů, Petr Jahoda.

Kromě bezpečnosti určitě nelze podcenit jistá zdravotní rizika méně civilizovaných exotických zemí. Podle Petra Jahody není vhodné nechat plánování takové cesty na poslední chvíli třeba už kvůli nutnému očkování: „Určitě ochotně poradí zkušení cestovatelé. Vůbec nejlepší je se se svými cestovatelskými plány obrátit na nejbližší hygienickou stanici nebo na oddělení cestovní medicíny nebo na infekční oddělení v nemocnicích.“

„Nejčastěji lidé podceňují riziko onemocnění malárií. Přitom se dá tomuto onemocnění relativně snadno předejít výběrem vhodné prevence. Také proti žloutence, choleře, břišnímu tyfu a některým dalším nemocem se dnes dá bezpečně očkovat. Přitom následky některých nemocí, kterým lze snadno předejít, mohou být i smrtelné.“

Mezi základní pravidla řadí Petr Jahoda také úctu a alespoň dočasné přijetí místních tradic a zvyků, způsobů chování: „Málo kde se krade násilím. Naopak často je to jen naše nepozornost, výstřední chování (např. nošení drahých fotoaparátů a kamer na odiv všem), prostě nerespektování pravidel, které poskytnou zloději příležitost.“ Ve městě dokonce doporučuje Petr Jahoda malý trik: „Není od věci uložit si dražší předměty třeba do igelitky z místního supermarketu nebo staré otrhané tašky. Velká polstrovaná fotobrašna si přímo říká o malér, protože je na první pohled jasné, že je v ní něco, co stojí za to ukrást.“

V každém případě není od věci mít u sebe vždy svůj mobilní telefon s aktivním roamingem. Prezident Českého klubu cestovatelů Petr Jahoda dodává: „Pokud se nedovoláte na místní úřady nebo kamkoliv jinam, máte stále možnost volat svým přátelům doma, kteří prostřednictví Ministerstva zahraničních věcí ČR mají větší možnosti pomoci. Stejně tak můžete být přáteli doma informováni o aktuální situaci ve vaší destinaci. Tímto způsobem jsme varovali naše přátele v Thajsku před možností dalších tsunami.“

Český klub cestovatelů sdružuje nejvýznamnější současné nejen české cestovatel, ale také stovky lidí zapálených do cestování. Oficiální prezentaci Českého klubu cestovatelů najdete na www.ckc.cz. Český klub cestovatelů provozuje také informační server www.cestopisy.cz, kde můžete najít nebo i vložit spousty užitečných rad pro začínající i zkušené cestovatele.